در «لیسانسه‌ها» می‌خواستیم زود ناراحت شدن را نقد کنیم | دانلود فیلم با لینک مستقیم
...

در «لیسانسه‌ها» می‌خواستیم زود ناراحت شدن را نقد کنیم

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

فیلم‌نت نیوز، محدثه طالبی: سروش صحت در لیسانسه‌ها باز طنز را بر دوش فیلم‌نامه گذاشته نه بداهه گویی و طنازی بازیگران. فیلمنامه‌ای که  به طور مشترک با ایمان امیدواری می‌نویسد. اما در انتخاب بازیگران مثل همیشه مخاطب را غافلگیر کرده است. صحت این بار هوتن شکیبا و کاظم سیاحی را که علاوه بر تجربه بازیگری در تئاتر و سینما، از صداپیشگان عروسک‌های کلاه قرمزی هستند به مخاطبان تلویزیون معرفی کرده است. با او در حالی که هنوز در حال کارگردانی و ضبط قسمت‌های پایانی بخش اول سریال است درباره تجربه‌ی تازه و متفاوتش در «لیسانسه‌ها» گفت‌وگویی کوتاه داشته‌ایم:

گویا ایده مجموعه‌ی «لیسانسه‌ها» و پرداختن به مشکلات جوانان از حضور مستمر شما در کتابخانه ملی و دیدن فارغ التحصیلان و دانشجویان به ذهنتان رسیده است؛ با این منابعی که برای نوشتن فیلمنامه داشتید، فکر می‌کنید سه شخصیت اصلی داستان به نسل جوان امروز نزدیک هستند و دغدغه‌هایشان از جنس واقعیت است؟

به هر حال کار کمدی است و فیلمنامه‌ی طنز ویژگی‌های خودش را دارد مثلا در این فضا در ویژگی‌های شخصیت‌ها اغراق می‌شود. اما به طور کلی من جوان‌ها را اینطور دیدم که دانشگاه می‌روند و درس می‌خوانند به امید و هدف اینکه کار پیدا کنند. اما مشکل بیکاری هم وجود دارد و خیلی‌ها هم به مهاجرت فکر می‌کنند. از طرف دیگر ازدواج کردن با همه مسائلی که دارد برای جوان‌ها خیلی سخت شده است. ما در فامیل، دوستان و اطرافیان جوانان ۲۴-۲۵ ساله فارغ‌التحصیل و لیسانسه زیاد داریم و من در طول مدت نگارش فیلم‌نامه هم مثل قبل با آنها در ارتباط بودم و از نزدیک می‌دیدمشان. همه این مشکلات که در سریال می‌بینم را در جامعه و بین جوان‌ها می‌بینم. ضمن این‌که سعی کردیم درباره‌ی موضوعات دیگری که معمولا در سریال‌های کمدی از آن‌ها حرفی به میان نمی‌آید هم بگوییم. موضوعاتی مثل سرطان یا موضوعات اجتماعی و موضوعاتی که به سلامت افراد جامعه کمک می‌کند. سعی کردیم کنار طنز قصه  از این موضوعات هم بگوییم.

یکی از برگ برنده‌های کارهای  شما وارد کردن یک نابازیگر یا بازیگران تئاتر به عرصه تصویر بوده، این برگ برنده در «لیسانسه‌ها» به  دست هوتن شکیبا داده شده است.چه‌طور به این انتخاب رسیدید؟

بله، من همیشه علاقه داشتم در کارهایم از توانمندی بازیگرانی که در تئاتر هستند و یا در تلویزیون کار نکرده‌ا‌ند، استفاده کنم. هوتن شکیبا هم از این جمله بازیگران توانمند است که سال‌ها تجربه‌ی بازیگری در تئاتر و بعد از آن سینما را داشته و از همکاری با او خوشحالم. همینطور از همکاری با کاظم سیاحی (رحیم) و سیاوش چراغ‌پور (آقای امیری) که مدت‌ها، آن‌چنان در تلویزیون حضور نداشتند و دیده نشدند.

اکثر بازیگران سریال  کمدین نیستند و پیش از این سابقه‌ی حضور در مجموعه‌های کمدی را نداشته‌اند. این شیوه انتخاب بازیگر دلیل خاصی داشته؟

اینطور نبوده که من از پیش تصمیم بگیرم که در این کار از بازیگران کارهای کمدی استفاده کنم یا نه. این قصه و نقش است که بازیگر را تعیین می‌کند و بعد از آن اینکه همکاران فرصت داشته باشند و سر کار دیگری باشند یا نه. بازیگران «لیسانسه‌ها» با شناختی که خودم از توانایی ان بازیگران داشتم و با توجه به این شرایط انتخاب شدند.

در طول سریال مدام شاهد این هستیم که شخصیت‌ها رو به دوربین از همه اقشار مثل پزشکان، مهندسان و‌…  که نقش آنها را بازی می‌کنند، عذر می‌خواهند، علت تاکید روی این موضوع چه بوده؟

دو دلیل داشت، اول اینکه در کارهای قبل خودم و سایر همکاران بسیار دیده بودیم که برای مردم سوء‌تفاهم و دلخوری ایجاد می‌شد و می‌خواستیم عنوان کنیم که قصد ناراحت کردن کسی یا گروهی را نداریم. دلیل دیگر این است که مطرح کردن این موضوع خودش نقدی به زود ناراحت شدن است. نقد به این مساله که دیگر نمی‌شود در کارهای طنز با کسی شوخی کرد.

فکر می‌کنید «لیسانسه‌ها» در مقایسه با کارهای قبلی‌تان یک پیشرفت محسوب می‌شود؟

من هر چهار مجموعه ساختمان پزشکان، پژمان، شمعدونی و لیسانسه‌ها را واقعا دوست دارم اما باتوجه به بازخوردی که از مخاطبان گرفتم، استقبال از لیسانسه‌ها، با وجود اینکه هنوز قسمت‌های زیادی هم از آن پخش نشده، خیلی خیلی خوب بوده است.

«لیسانسه‌ها»‌۲  بر اساس همین استقبال نوشته شد؟

لیسانسه‌ها سری اول و دوم ندارد، ما از ابتدا یک طرح 60 قسمتی نوشته بودیم که در دو بخش 25 و 35 قسمتی تولید می‌شود. به این معنا که قصه تمام نمی‌شود و شخصیت‌ها‌ی اصلی تغییر هم نمی‌کنند. بلکه پخش سریال بعد از تمام شدن این 25 قسمت، سریال چند ماه دیگر ادامه پیدا می‌کند.

تولید بخش دوم آغاز شده است؟

بعد از تمام شدن ضبط بخش اول، ضبط 35 قسمت بعدی  را شروع می‌کنیم تا بخش دوم سریال، ابتدای تابستان یا پاییز سال آینده پخش شد.

(16)

The post در «لیسانسه‌ها» می‌خواستیم زود ناراحت شدن را نقد کنیم appeared first on .
...

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.